Website Manager

Hilliard Track Club Est. 2011

News Detail

28

Jun, 2022

USTAF State Meet

USTAF State Meet

June 25th and June 26th, 2022

Cedarville University

 

100 meter dash

8-U boys

                        8.  Luke Sprockett                                          18.69  (18.29 prelim)

                        11.  Rowan Johnson                                        18.82

8-U girls

                        27.  Erynn Hawkins                                        26.27

                        28.  Gabi Fleener                                             26.70

9-10 boys

                        9.  Emmett Friedli                                           16.45

                        14.  Jayson Crawford                                     17.72

                        15.  Ben Sprockett                                          18.87

9-10 girls

                        8.  Courtney Holman                                      15.94

13-14 boys

                        8.  CJ Parks                                                     13.63  (13.10 prelim)

13-14 girls

                        12.  Elise Efkeman                                          14.43

                        19.  Brooke Sprockett                                     15.70

200 meter dash

8-U boys

                        5.  Lincoln Spain                                             37.09  (37.25 prelim)

                        9.  Mason Walp                                               40.44

8-U girls

                        6.  Laila Hill                                                    37.47  (39.40 prelim)

13-14 girls

                        18.  Elise Efkeman                                          31.04

400 meter dash

8-U boys

                        5.  Connor DeMange                                      1:28.37

                        10.  Charlie Christian                                      1:36.11

                        11.  Luke Sprockett                                        1:38.71

                        12.  Myles Stork                                             1:48.53

8-U girls

                        9.  Vivienne Jolliff                                          1:47.23

                        10.  Gabi Fleener                                             2:02.80

9-10 boys

                        10.  Emmett Friedli                                         1:26.86

                        11.  Ben Sprockett                                          1:38.56

11-12 girls

                        10.  Maggie Stork                                           1:28.70

                        13.  Maya Ziraks                                             1:44.21

13-14 girls

                        11.  Brooke Sprockett                                     1:16.75

800 meter run

8-U boys

                        1.  Lincoln Spain                                             3:23.18  (1:44  1:39)

                        2.  Connor DeMange                                      3:30.89  (1:41  1:50)

                        3.  Mason Walp                                               3:49.80  (1:57  1:53)

13-14 boys

                        3.  Ryan Kaulen                                              2:31.94  (1:12  1:2

1500 meter run

11-12 boys

                        1.  Lucas Jolliff                                               5:15.06  (1:19  1:28  1:27)

11-12 girls

                        2.  Quinne Knupp                                           6:41.03  (1:35  1:45  2:01)

3000 meter run

13-14 boys

                        1.  Ryan Kaulen                                              11:24.19

                                    (1:23  1:33  1:35  1:35  1:35  1:31  1:32)

4 x 100 meter relay

                        1.  8-U boys                                                    1:20.07

                                    (Charlie Christian, Rowan Johnson, Luke Sprockett, Myles Stork)

4 x 400 meter relay

                        1.  8-U boys                                                    6:45.72

                                    (Charlie Christian, Connor DeMange, Lincoln Spain, Mason Walp)

Aero-javelin

11-12 boys

                        3.  Ike Swathwood                                          17.24m  (56’ 6”)

                        7.  Will Hawkins                                             10.38m

11-12 girls

                        1.  Ainsley DeRee                                           15.19m  (49’ 10”)

                        2.  Lauren Efkeman                                        13.39m

                        3.  Maya Ziraks                                               9.94m

Discus

11-12 boys

                        1.  Ike Swathwood                                          21.41m  (70’ 3”)

11-12 girls

                        1.  Jo Nicol                                                      12.81m  (42’ 0”)

                        2.  Ainsley DeRee                                           11.83m

                        3.  Lauren Efkeman                                        10.42m

13-14 boys

                        1.  Abe Swathwood                                        33.43m  (109’ 8”)

                        3.  Jon Zmuda                                                 26.59m

13-14 girls

                        1.  Mamie Nicol                                              26.34m  (86’ 5”)

                        3.  Riley DeRee                                              25.48m

                        5.  Kay Hawkins                                             24.83m

                        6.  Elise Efkeman                                            18.53m

                        8.  Lucy Nicol                                                 16.04m

15-16 girls

                        5.  Madison Kaylor

                        7.  Morgan Kaylor

17-18 women

                         1.  Ashley Cornathan

Hammer throw

15-16 girls
                         2.  Madison Kaylor                                       24.69m  (81’ 0”)

                         3.  Morgan Kaylor                                        20.12m

17-18 women

                         1.  Ashley Cornathan                                    38.49m  (126’ 3”)

Javelin

13-14 boys

                        1.  Carlo DiFrangia                                         26.31m  (86’ 4”)

                        2.  Shane Perry                                                21.75m

                        3.  Abe Swathwood                                        19.93m

13-14 girls

                        3.  Riley DeRee                                              19.41m  (63’ 8”)

                        5.  Elise Efkeman                                            13.33m

15-16 boys

                        3.  Jackson Clipson                                         29.09m  (95’ 5”)

17-18 men

                        1.  Robbie Jones                                              44.00m  (144’ 4”)

Long jump

13-14 boys

                        4.  Shane Perry                                                2.83m  (9’ 3 ½”)

13-14 girls

                        9.  Brooke Sprockett                                       3.09m  (10’ 1 ¾”)

Shot put

9-10 girls

                        1.  Courtney Holman                                      8.78m  (28’ 9 ¾”)

11-12 boys

                        2.  Ike Swathwood                                          7.58m  (24’ 10 ½”)

                        4.  Will Hawkins                                             6.13m

11-12 girls

                        1.  Lauren Efkeman                                        7.12m  (23’ 4 ½”)

                        2.  Ainsley DeRee                                           6.74m

                        5.  Maya Ziraks                                               5.95m

13-14 boys

                        1.  Abe Swathwood                                        11.95m  (39’ 2 ½”)

13-14 girls

                        1.  Kay Hawkins                                             9.73m  (31’ 11 ¼”)

                        2.  Riley DeRee                                              9.12m

15-16 girls

                        2.  Madison Kaylor                                         9.96m  (32’ 8 ¼”)

                        3.  Morgan Kaylor                                          9.94m

                        9.  Emily McNeil                                            6.88m

17-18 women

                        1.  Ashley Cornathan                                      10.69m  (35’ 1”)

Turbo-javelin

9-10 boys

                        5.  Jayson Crawford                                       8.76m  (28’ 9”)

9-10 girls

                        1.  Courtney Holman                                      18.11m  (59’ 5”)

 

 

Contact Us

Hilliard Track Club

Keith Hanson, 5920 Ancestor Drive
Hilliard, Ohio 43026

Email Us: [email protected]
Phone : 614-519-4487
Copyright © 2023 Hilliard Track Club  |  Privacy Statement |  Terms Of Use |  License Agreement |  Children's Privacy Policy  Login