Website Manager

Hilliard Track Club Est. 2011

News Detail

16

Jun, 2022

Midwest Classic

Midwest Classic

Saturday, June 11th

Whitehall High School

100 meter dash

8-U boys

                        6.  Lincoln Spain                                 17.99  (17.86 prelim)

                        9.  Rowan Johnson                              19.43

8-U girls

                        12.  Erynn Hawkins                            25.18

9-10 boys

                        5.  Jayson Crawford                           17.80

9-10 girls

                        1.  Courtney Holman                          15.76  (16.23 prelim)

13-14 boys

                        6.  Cedric Holman                               13.97  (13.51 prelim)

13-14 girls

                        7.  Brooke Sprockett                           15.98  (15.78 prelim)

200 meter dash

8-U boys

                        5.  Luke Sprockett                              40.24

8-U girls

                        13.  Vivienne Jolliff                            48.14

9-10 boys

                        8.  Jayson Crawford                           40.04

11-12 boys

                        8.  Jonah Lawrence                             38.51

                        9.  Seth Grunenwald                           39.84

13-14 boys

                        7.  CJ Parks                                         33.66

13-14 girls

                        10.  Brooke Sprockett                         34.15

 

400 meter dash

8-U boys

                        3.  Luke Sprockett                              1:34.48

                        4.  Charlie Christian                            1:37.09

                        5.  Mason Walp                                   1:38.23

                        6.  Connor DeMange                          1:38.42

8-U girls

                        8.  Vivienne Jolliff                              1:49.31

9-10 boys

                        5.  Ben Sprockett                                1:32.53

11-12 boys

                        9.  Seth Grunenwald                           1:31.00

                        10.  Jonah Lawrence                           1:36.13

11-12 girls

                        8.  Maya Ziraks                                   1:45.67

13-14 boys

                        4.  CJ Parks                                         1:10.86

13-14 girls

                        6.  Brooke Sprockett                           1:17.04

800 meter run

8-U boys

                        2.  Lincoln Spain                                 3:17.43  (1:38  1:39)

                        3.  Connor DeMange                          3:34.32  (1:36  1:58)

9-10 boys

                        3.  Ben Sprockett                                3:49.41  (1:41  2:08)

9-10 girls

                        4.  Hayden Henry                                3:19.77  (1:36  1:44)

11-12 boys

                        1.  Lucas Jolliff                                   2:41.16  (1:21  1:20)

13-14 boys

                        2.  Ryan Kaulen                                  2:29.18  (1:13  1:16)

 

1500 meter run

11-12 boys

                        1.   Lucas Jolliff                                  5:13.16  (1:19  1:27  1:24) 

13-14 boys

                        1.  Ryan Kaulen                                  5:05.35  (1:16  1:20  1:26)

 

100 meter hurdles

13-14 boys

                        2.  Cedric Holman                              19.15

200 meter hurdles

13-14 boys

                        2.  Cedric Holman                              32.44

 

4 x 100 meter relay

                          1.  8-U boys                                      1:18.04

                              Charlie Christian, Rowan Johnson, Luke Sprockett, Mason Walp

Sprint medley relay

                           1.  8-U boys                                     3:05.33

                              Rowan Johnson, Charlie Christian, Connor DeMange, Mason Walp

 

Aero-javelin

11-12 boys

                         2.  Ike Swathwood                              17.85m  (58’ 6”)

                         3.  Will Hawkins                                 11.30m

11-12 girls

                        2.  Ainsley DeRee                               12.97m  (42’ 6”)

                        3.  Jo Nicol                                          11.30m

 

Discus

11-12 boys

                        1.  Ike Swathwood                              22.04m  (72’ 3”)

11-12 girls

                        1.  Jo Nicol                                          13.79m  (45’ 3”)

                        2.  Ainsley DeRee                               12.27m

13-14 boys

                        2.  Jon Zmuda                                     23.69m  (77’ 8”)

                        6.  Kellan Bullen                                 15.05m

                        7.  Noah Schleppi                                10.78m

13-14 girls

                        1.  Riley DeRee                                  25.14m  (82’ 5”)

                        2.  Mamie Nicol                                  24.06m

                        3.  Kay Hawkins                                 22.00m

                        7.  Lucy Nicol                                     17.28m

15-16 girls

                        2.  Madison Kaylor                             25.72m  (84’ 4”)

                        3.  Morgan Kaylor                              24.95m

                        6.  Emily McNeil                                18.58m

17-18 women

                        1.  Ashley Cornathan                          37.98m  (124’ 7”)

                                                                                                                            

Long jump

11-12 boys

                        5.  Seth Grunenwald                           3.45m  (11’ 4”)

13-14 boys

                        2.  Cedric Holman                               4.48m  (14’ 8 ½”)

 

Shot put

9-10 girls

                        1.  Courtney Holman                          7.89m  (25’ 10 ¾”)

11-12 boys

                        1.  Ike Swathwood                              7.54m  (24’ 9”)

                        2.  Will Hawkins                                 6.03m

11-12 girls

                        2.  Ainsley DeRee                               5.36m  (17’ 7”)

                        3.  Jo Nicol                                          5.12m

13-14 boys

                        1.  Jon Zmuda                                       8.35m  (27’ 4 ¾”)

                        4.  Kellan Bullen                                   6.38m

                        5.  Noah Schleppi                                  4.10m

13-14 girls

                        2.  Kay Hawkins                                 9.69m  (31’ 9 ½”)

                        4.  Riley DeRee                                  8.42m

                        6.  Lucy Nicol                                     7.15m

                        7.  Mamie Nicol                                  7.01m

15-16 girls

                        1.  Morgan Kaylor                              9.73m  (31’ 11 ¼”)

                        2.  Madison Kaylor                             9.35m

                        6.  Emily McNeil                                6.68m

17-18 women

                        1.  Ashley Cornathan                          10.62m  (34’ 10 ¼”)

Turbo-javelin

9-10 boys

                        5.  Jayson Crawford                           7.85m  (25’ 9”)

9-10 girls

                        1.  Courtney Holman                          16.61m  (54’ 6”)

 

Contact Us

Hilliard Track Club

Keith Hanson, 5920 Ancestor Drive
Hilliard, Ohio 43026

Email Us: [email protected]
Phone : 614-519-4487
Copyright © 2023 Hilliard Track Club  |  Privacy Statement |  Terms Of Use |  License Agreement |  Children's Privacy Policy  Login