Website Manager

Hilliard Track Club Est. 2011

News Detail

7

Jul, 2019

USTAF Region 5 results

USTAF Region 5

Junior Olympics Championships

University of Louisville

Louisville, KY

July 6th and July 7th, 2019

 

100 meter dash

8-U boys

                6.            Jaxson Bettinger                               17.06

9-10 boys

                3.            Logan Krooner                                  15.33     (14.96 prelim)

13-14 girls

                7.            Anna Loredo                                      14.18     (14.00 prelim)

200 meter dash

13-14 girls

                6.            Anna Loredo                                      28.14     (27.82 prelim)

13-14 boys

                13.          Jakson Mazzulo                                 28.87

400 meter dash

8-U boys

                4.            Jaxson Bettinger                               1:21.44

                8.            Will Hawkins                                    1:29.34

8-U girls

                5.            Stella Mazzulo                                  1:42.24

13-14 girls

                1.            Anna Loredo                                      1:03.19

800 meter run

8-U girls

                2.            Stella Mazzulo                                   3:26.49                  (1:29  1:57)

9-10 boys

                3.            Ryan Kaulen                                       2:53.04                  (1:23  1:30)

                8.            Shane Perry                                        3:31.40                  (1:44  1:47)

9-10 girls

                9.            Siena Boyd                                          3:19.45                  (1:37  1:42)

11-12 boys

                6.            Cedric Holman                                   2:41.54                  (1:16  1:26)

11-12 girls

                2.            Erica Kaulen                                       2:49.65                  (1:22  1:28)

13-14 boys

                2.            Jakson Mazzulo                                   2:32.74                  (1:15  1:18)

                3.            Brody Boyd                                         2:33.99                  (1:15  1:19)

                6.            Zachary Davis                                     2:35.93                  (1:13  1:23)

13-14 girls

                3.            Nicole Kaulen                                      2:45.85                  (1:15  1:31)

                6.            Liah Harris                                           2:49.57                  (1:14  1:36)

1500 meter run

9-10 boys

                3.            Ryan Kaulen                                       5:45.80                  (1:28  1:36  1:34)

9-10 girls

                4.            Siena Boyd                                          6:39.16                  (1:40  1:52  1:47)

11-12 boys

                3.            Cedric Holman                                   5:21.93                  (1:21  1:30  1:30)

11-12 girls

                1.            Erica Kaulen                                       5:47.84                  (1:26  1:40  1:40)

13-14 boys

                2.            Jakson Mazzulo                                   5:00.92                  (1:19  1:21  1:22)

                3.            Brody Boyd                                         5:06.63                  (1:19  1:20  1:23)

                4.            Zachary Davis                                     5:41.98                  (1:21  1:28  1:41)

13-14 girls

                2.            Nicole Kaulen                                      5:56.28                  (1:24  1:41  1:42)

17-18 men

                1.            Haydon Spaulding                                4:29.23                  (1:06  1:14  1:16)

3000 meter run

13-14 boys

                1.            Brody Boyd                                         11:02.94

                                (1:19  1:26  1:28  1:30  1:31  1:34  1:32)

15-16 boys

                2.            Braydon Boyd                                    12:44.05

                                (1:31  1:44  1:46  1:45  1:47  1:43  1:41)

4 x 400 meter relay

                1.            13-14 girls                                           4:45.68

                                (Evie Collins, Liah Harris, Nicole Kaulen, Anna Loredo)

Aero-Javelin

11-12 boys

                1.            Cedric Holman                                 28.24m  (92’ 8”)

                3.            Andre Vandivier                               20.61m  (67’ 7”)

Discus

11-12 boys

                4.            Abe Swathwood                               15.08m  (49’ 6”)

11-12 girls

                3.            Kay Hawkins                                     17.08m  (56’ 0”)

                5.            Kate Budde                                        15.74m  (51’ 8”)

13-14 girls

                2.            Ashley Cornathan                              29.72m  (97’ 6”)

Javelin

15-16 boys

                2.            Robbie Jones                                       31.33m  (102’ 9”)

Long Jump

8-U boys

                7.            Will Hawkins                                      1.92m  (6’ 3 ¾”)

8-U girls

                5.            Courtney Holman                                 2.46m  (8’ 1”)

9-10 boys

                4.            Ryan Kaulen                                         3.07m  (10’  1”)

11-12 girls

                5.            Erica Kaulen                                          3.73m  (12’ 3”)

13-14 girls

                7.            Nicole Kaulen                                       3.91m  (12’ 10”)

Shot Put

8-U girls

                1.            Courtney Holman                                   4.56m  (14’ 11 ½”)

9-10 boys

                3.            Ike Swathwood                                       5.32m  (17’ 5 ½”)

                4.            Noah Schleppi                                        2.68m  (8’  9 ½”)                                              

9-10 girls

                5.            Evelyn McVay                                         3.06m  (10’ ½”)

11-12 boys

                4.            Abe Swathwood                                       8.83m  (28’ 11 ¾”)

11-12 girls

                4.            Kay Hawkins                                            6.93m  (22’ 9”)

                5.            Kate Budde                                               6.87m  (22’ 6 ½”)

13-14 girls

                1.            Ashley Cornathan                                    10.87m  (35’ 8”)

Turbo-Javelin

8-U girls

                1.            Courtney Holman                                      8.37m  (27’ 5”)

9-10 boys

                2.            Shane Perry                                             18.54m  (60’ 10”)

9-10 girls

                2.            Evelyn McVay                                           9.11m  (29’ 11”)

Contact Us

Hilliard Track Club

Keith Hanson, 5920 Ancestor Drive
Hilliard, Ohio 43026

Email Us: [email protected]
Phone : 614-519-4487
Copyright © 2019 Hilliard Track Club  |  Privacy Statement |  Terms Of Use |  License Agreement |  Children's Privacy Policy  Login