Website Manager

Hilliard Track Club Est. 2011

News Detail

8

Jun, 2022

United Students Midwest Invitational

Midwest Invitational

Sunday, June 5th

Trotwood High School

 

100 meter dash

8-U boys

                        17.  Rowan Johnson                            19.94

8-U girls

                        25.  Erynn Hawkins                            25.67

9-10 boys

                        18.  Emmett Friedli                             16.83

                        26.  Reid Tartaglia                               17.91

9-10 girls

                        8.  Courtney Holman                          17.05

13-14 girls

                        11.  Elise Efkeman                              14.98

200 meter dash

8-U boys

                        9.  Lincoln Spain                                 38.71

                        12.  Rowan Johnson                            41.48

                        22.  Myles Stork                                 54.00

8-U girls

                        11.  Vivienne Jolliff                            46.19

9-10 boys

                        16.  Emmett Friedli                             36.40

                        21.  Jayson Crawford                         40.94

11-12 girls

                        19.  Maggie Stork                               40.34

400 meter dash

8-U boys

                        7.  Mason Walp                                 1:35.23

                       10.  Connor DeMange                        1:41.61

                       15.  Myles Stork                                 2:08.31

8-U girls

                        3.  Vivienne Jolliff                              1:40.31

9-10 boys

                        8.  Emmett Friedli                               1:25.30

                        16.  Jayson Crawford                         1:35.42

11-12 girls

                        10.  Olivia Tartaglia                            1:28.49

                        11.  Maggie Stork                               1:29.41

                        15.  Maya Ziraks                                 1:47.82

800 meter run

8-U boys

                        2.  Lincoln Spain                                 3:24.07  (1:38  1:46)

                        3.  Connor DeMange                          3:40.89  (1:47  1:54)

                        4.  Mason Walp                                   3:41.88  (1:48  1:52)

                        6.  Myles Stork                                   4:05.22  (2:03  2:02)

9-10 girls

                        3.  Hayden Henry                                3:23.97  (1:42  1:42)

11-12 boys

                        1.  Lucas Jolliff                                   2:42.32  (1:20  1:22)

11-12 girls

                        3.  Maya Ziraks                                   4:22.43  (1:56  2:26)

13-14 boys

                        3.  Ryan Kaulen                                  2:40.69  (1:16  1:25)

13-14 girls

                        3.  Elise Efkeman                                3:02.13  (1:30  1:32)

                        4.  Lucy Nicol                                     3:02.79  (1:27  1:36)

1500 meter run

9-10 girls

                        3.  Hayden Henry                                7:18.68  (1:34  1:56  2:13)

11-12 boys

                         1.  Lucas Jolliff                                   5:10.79  (1:17  1:27  1:26)

13-14 boys

                        1.  Ryan Kaulen                                  5:06.45  (1:14  1:26  1:26)

4 x 100 meter relay

 

                         1.         8-U boys                                1:17.69

                                    Charlie Christian, Connor DeMange, Rowan Johnson, Mason Walp

                         3.        11-12 girls                               1:13.68

                                     Lauren Efkeman, Mila Jones, Maggie Stork, Maya Ziraks

Aero-javelin

11-12 boys

                        4.  Will Hawkins                                 12.35m  (40’ 6”)

11-12 girls

                        2.  Lauren Efkeman                            12.14m  (39’ 10”)

                        3.  Mila Jones                                      10.99m

                        4.  Jo Nicol                                          10.32m

Discus

11-12 boys

                        1.  Ike Swathwood                              21.64m  (71’ 0”)

11-12 girls

                        2.  Jo Nicol                                          11.91m  (39’ 1”)

                        3.  Lauren Efkeman                            10.00m

13-14 boys

                        1.  Abe Swathwood                            34.46m  (113’ 1”)

                        2.  Josh DeRee                                    24.15m

                        3.  Jon Zmuda                                     21.89m

                        7.  Kellan Bullen                                 15.54m

13-14 girls

                        1.  Riley DeRee                                  25.22m  (82’ 9”)

                        2.  Kay Hawkins                                 24.56m

                        3.  Mamie Nicol                                  22.55m

                        5.  Elise Efkeman                                17.06m

                        6.  Lucy Nicol                                     14.02m

15-16 girls

                        1.  Morgan Kaylor                              24.66m  (80’ 11”)

                        2.  Madison Kaylor                             23.62m

                        4.  Emily McNeil                                19.86m

Javelin

13-14 boys

                        2.  Carlo DiFrangia                             24.16m  (79’ 3”)

                        3.  Abe Swathwood                            21.29m

                        4.  Shane Perry                                    20.26m

                        6.  Noah Schleppi                                11.36m

13-14 girls

                        2.  Riley DeRee                                  20.24m  (66’ 5”)

                        4.  Elise Efkeman                                13.43m

                        5.  Lucy Nicol                                     13.16m

15-16 boys

                        1.  Jackson Clipson                             30.30m  (99’ 5”)

Long jump

11-12 boys

                        10.  Seth Grunenwald                         2.99m  (9’ 9 ¾”)

13-14 boys

                        5.  Shane Perry                                    2.88m  (9’ 5 ½”)

Shot put

9-10 girls

                        1.  Courtney Holman                          7.69m  (25’  3”)

11-12 boys

                        1.  Ike Swathwood                              7.13m  (23’ 5”)

                        3.  Will Hawkins                                 6.04m

11-12 girls

                        2.  Lauren Efkeman                            7.54m  (24’ 9”)

                        6.  Jo Nicol                                          5.05m

13-14 boys

                         1.  Abe Swathwood                            11.32m  (37’ 2”)

                         2.  Jon Zmuda                                      8.20m

                         3.  Josh DeRee                                     7.36m

                         6.  Kellan Bullen                                  7.01m

                         7.  Noah Schleppi                                  3.96m

13-14 girls

                         1.  Kay Hawkins                                 9.72m  (31’ 11”)

                         2.  Riley DeRee                                  8.73m

                         3.  Mamie Nicol                                  7.39m

                         6.  Lucy Nicol                                     7.11m

15-16 girls

                         1.  Morgan Kaylor                              9.57m  (31’ 5”)

                         2.  Madison Kaylor                             9.52m

                         5.  Emily McNeil                                6.65m

Turbo-javelin

9-10 girls

                        2.  Courtney Holman                          14.79m  (48’ 6”)

                        3.  Lexi Jones                                      11.33m

Contact Us

Hilliard Track Club

Keith Hanson, 5920 Ancestor Drive
Hilliard, Ohio 43026

Email Us: [email protected]
Phone : 614-519-4487
Copyright © 2023 Hilliard Track Club  |  Privacy Statement |  Terms Of Use |  License Agreement |  Children's Privacy Policy  Login