Website Manager

Hilliard Track Club Est. 2011

News Detail

20

May, 2022

Set The Pace Showcase

Set The Pace Showcase

Sunday, May 15th

Pickerington North High School

 

100 meter dash

            8-U boys

                        11.  Luke Sprockett                  18.96

             9-10 boys

                        13.  Emmett Friedli                  16.85

            9-10 girls

                        12.  Lexi Jones                         17.56

            11-12 girls

                        18.  Mila Jones                         19.43

            13-14 girls

                        3.  Elise Efkeman                     14.43

                        4.  Brooke Sprockett                15.60

 

 

200 meter dash

            8-U boys

                        12.  Lincoln Spain                   42.05

                        13.  Charlie Christian              42.94

                        18.  Myles Stork                     47.29

            8-U girls

                        13.  Vivienne Jolliff                48.44

            9-10 boys

                        15.  Emmett Friedli                 36.69

            11-12 girls

                        20.  Maggie Stork                   39.17

            13-14 girls

                        1.  Elise Efkeman                    30.64

                        3.  Brooke Sprockett               34.19

 

400 meter dash

            8-U boys

                        6.  Connor DeMange            1:34.14

                        8.  Charlie Christian             1:39.10

                        9.  Rowan Johnson               1:39.81

                        10.  Luke Sprockett              1:41.26

                        12.  Myles Stork                   1:45.93

            8-U girls

                        8.  Vivienne Jolliff               1:46.63

            11-12 girls

                        14.  Maya Ziraks                  1:36.22

                        15.  Maggie Stork                1:36.99

            13-14 girls

                        2.  Brooke Sprockett            1:16.52

 

800 meter run

            8-U boys

                        1.  Lincoln Spain                  3:33.22  (1:35  1:58)

                        2.  Connor DeMange            3:39.77  (1:44  1:56)

            9-10 girls

                        2.  Hayden Henry                3:34.18  (1:46  1:48)

            11-12 boys

                        1.  Lucas Jolliff                   2:43.70  (1:21  1:23)

            11-12 girls

                        2.  Quinne Knupp               3:11.66  (1:37  1:35)

                        4.  Maya Ziraks                  3:44.12  (1:47  1:57)

           13-14 boys

                        1.  Ryan Kaulen                  2:32.39  (1:13  1:19)

            13-14 girls

                        2.  Lucy Nicol                     2:52.48  (1:26  1:26)

 

1500 meter run

            9-10 girls

                        2.  Hayden Henry                7:16.85  (1:36  2:02  2:05)

            11-12 boys

                         1.  Lucas Jolliff                   5:09.56  (1:19  1:26  1:25)

            11-12 girls

                        2.  Quinne Knupp                 6:25.58  (1:31  1:51  1:53)

            13-14 boys

                        1.  Ryan Kaulen                    4:59.68  (1:13  1:23  1:26)

 

4 x100 meter relay

  1. 8-U boys                                             1:16.93

 

                  Charlie Christian, Connor DeMange, Rowan Johnson, Luke Sprockett

 

  1. 11-12 girls                                            1:11.55

                   Lauren Efkeman, Mila Jones, Quinne Knupp, Maggie Stork

 

Aero-javelin

            11-12 boys

                        2.  Will Hawkins                       9.65m  (31’ 8”)

            11-12 girls

                        1.  Lauren Efkeman                  12.61m  (41’ 4”)

                        2.  Mila Jones                            9.25m

                        3.  Jo Nicol                                8.40m

Discus

           11-12 boys

                        1.  Ike Swathwood                   19.22m  (63’ 0”)

           11-12 girls

                       2.  Jo Nicol                                 13.75m  (45’ 1”)

                       4.  Lauren Efkeman                   10.00m

 

            13-14 boys

                        1.  Abe Swathwood                    33.48m  (109’ 10”)

                        2.  Josh DeRee                           19.58m

                        4.  Jon Zmuda                            17.39m

 

            13-14 girls

                        1.  Kay Hawkins                        24.07m  (78’ 11”)

                        2.  Riley DeRee                         24.00m

                        3.  Mamie Nicol                        19.77m

                        4.  Elise Efkeman                      18.13m

                        5.  Lucy Nicol                           15.16m

                                                                                                                            

Javelin

            13-14 boys

                        1.  Carlo DiFrangia                    24.80m  (81’ 4”)

                        2.  Shane Perry                          21.21m

           

            13-14 girls

                        1.  Riley DeRee                         18.31m  (60’ 1”)

                        2.  Elise Efkeman                      12.57m

 

            15-18 boys

                        1.  Robbie Jones                         41.04m  (134’ 6”)

                        3.  Jackson Clipson                    25.01m

 

Long jump

            13-14 boys

                        4.  Ryan Kaulen                         3.76m  (12’ 4”)

                        5.  Shane Perry                          2.75m

 

Shot put

            11-12 boys

                        2.  Ike Swathwood                  6.30m  (20’ 8”)

                        3.  Will Hawkins                     5.82m

 

            11-12 girls

                        3.  Lauren Efkeman               7.32m  (24’ ¼”)

                        4.  Jo Nicol                             5.20m

 

            13-14 boys

                         1.  Abe Swathwood                    11.09m  (36’ 4 ¾”)

                         2.  Jon Zmuda                             8.01m

                         3.  Josh DeRee                           7.20m

 

           13-14 girls

                       1.  Kay Hawkins                        10.10m  (33’ 1 ¾”)

                       2.  Riley DeRee                          7.96m

                       3.  Lucy Nicol                            7.12m

                       4.  Mamie Nicol                         7.11m

 

Turbo-javelin

            9-10 girls

                        2.  Lexi Jones                           8.71m  (28’ 7”)

Contact Us

Hilliard Track Club

Keith Hanson, 5920 Ancestor Drive
Hilliard, Ohio 43026

Email Us: [email protected]
Phone : 614-519-4487
Copyright © 2022 Hilliard Track Club  |  Privacy Statement |  Terms Of Use |  License Agreement |  Children's Privacy Policy  Login